Pe cale cu Sf. Teodora de la Sihla

Casă socială August 11, 2023

Cu bucurie, vă anunțăm că am primit binecuvântarea Preasfințitului Nichifor Botoșăneanul să rânduim un ocrotitor minunatei noastre activități. Astfel, lucrarea noastră va purta numele de Casa Socială „Sf. Teodora de la Sihla”.

De ce Sf. Teodora?

1. Pentru că însuși numele provine din grecescul Theodoros, care se traduce „darul lui Dumnezeu”. Într-adevăr, tot ceea ce am realizat până acum a fost din darul lui Dumnezeu.

2. Pe data de 7 august se face pomenirea Sf. Teodora de la Sihla. Astfel că, fiind într-o perioadă în care avem mai mult ca niciodată nevoie de rugăciune și de ajutor pentru a reuși să finalizăm acoperirea cu tablă a lucrării noastre, am simțit că Sf. Teodora ne poate binecuvânta, ajuta și finaliza această lucrare.

3. Sf. Teodora a cunoscut grijile, nevoile și suferințele prin viața aspră pe care a ales-o. De aceea, Sf. Teodora știe sigur de ce anume, cât, cum și când avem nevoie.

4. Sf. Teodora a viețuit în leagănul monahismului nemțean, în ținutul Sihlei. Astfel, am primit binecuvântarea să avem un mare sfânt ocrotitor din ținutul Moldovei care poate mijloci înaintea Sfintei Treimi.

Cu acest prilej, prin ocrotirea Sf. Teodora dăm startul celei de a treia etape a lucrării noastre: acoperirea cu tablă. Este o investiție în valoare de 20.003 RON. Nu este o sumă mică, dar nici imposibilă, dovadă stând însăși etapa construcției. Din luna mai 2023 și până în acest moment am reușit să facem investiții de 51.691 RON. O parte din acești bani sunt și din jertfa dumneavoastră.

Vă reamintim că această lucrare este necesară pentru ca viitoarele noastre proiecte să fie creionate împreună cu copiii și enoriașii din parohia noastră într-un spațiu prielnic unei dezvoltări normale.

Așadar, apelăm din nou la sprijinul dumneavoastră pentru a reuși să încheiem această etapă, nădăjduind în mijlocirea Maicii Domnului și ocrotirea Sf. Teodora că vom finaliza această lucrare. Vă rugăm să ne susțineți în continuare cu condiția ca noi, din mila Domnului, să vă pomenim la Sfânta Liturghie pentru jertfa pe care o depuneți:

Ne puteți urmări pe pagina de Facebook: Parohia „Nașterea Maicii Domnului” Șendreni.

Donațiile le puteți face în următoarele conturi:

RON: RO07 BREL 0005 5177 3528 0100

RON: RO93 RNCB 0175 1727 1259 0001